Kas sukelia žvynelinę?

Kas sukelia žvynelinę?

Kol kas niekas tiksliai nežino, kas sukelia žvynelinę, tačiau mokslininkai deda daug pastangų, kad suprastų šią ligą, todėl nuolat sužinome vis daugiau.1 Mokslininkai nuolat tiria ryšį tarp imuninės sistemos ir žvynelinės, jos sukėlėjus ir naujas tikslines gydymo priemones.2 Tyrimai rodo, kad ligą sukelia imuninės sistemos sutrikimas, tačiau tam gali turėti įtakos ir genetika.1 Vaikas, kurio vienas tėvų serga žvyneline, turi 10 % susirgimo tikimybę, o jei serga abu tėvai – 50 %.1 Žvynelinę įprastai sukelia infekcija, tam tikri vaistai, odos pažeidimai ar patirtas didelis stresas.3 Tačiau net pusė visų žvyneline sergančių jaunuolių teigia, kad ji išsivystė po infekcijos.1

Žvyneline įprastai suserga 15–35 m. asmenys,1, o kai kurie aplinkos veiksniai arba gyvenimo būdas gali suaktyvinti ligos simptomus, taip pat ir sukelti juos pirmąjį kartą.3 Deja, bet žvynelinė sukelia stresą, dėl kurio liga paūmėja, tuomet stresas padidėja, liga dar labiau paūmėja ir t. t.4 Žvynelinė niekada visiškai nedingsta, net jei kurį laiką simptomų nejaučiate, todėl kartais pacientai mano esą pasveikę, tačiau liga sugrįžta.5,6,7

Kai kuriems liga gali paūmėti dėl šalto oro8

Žvynelinės paūmėjimą gali sukelti įvairios priežastys.3 Tai gali būti odos pažeidimai ar tam tikri medikamentai, pvz., litis arba ibuprofenas, o infekcijos ne tik gali pabloginti ligą, bet ir ją sukelti.3 Taip pat verta atkreipti dėmesį į galimai ydingą gyvenimo būdą, nes alkoholis ir rūkymas taip pat sukelia ligos paūmėjimus.3 Žvynelinės išgydyti kol kas nemokame, tačiau laikydamiesi tam tikros strategijos ją galime kontroliuoti.9 Svarbu tęsti gydymą net tuomet, kai simptomai pradingsta.7 Jei nerimaujate dėl pasikeitusių simptomų ar gydymo eigos, būtinai pasitarkite su savo gydytoju, kuris galės jums pagelbėti.

Norite maksimaliai išnaudoti susitikimą su savo gydytoju?

Perskaitykite mūsų naudingą vadovą, padėsiantį maksimaliai išnaudoti ribotą kiekvieno susitikimo su gydytoju laiką.

Kita aktuali informacija

Norite sužinoti kitų žmonių istorijas?

Visai esame skirtingi ir kiekvienas mūsų turi ką papasakoti.

Apie gydymą

Sužinokite, kokie galimi gydymo būdai

Kaip pasiruošti vizitui pas gydytoją?

Pasirūpinkite, kad kiekviena konsultacijos akimirka teiktų naudos.

Nuorodos

  1. National Psoriasis Foundation. About psoriasis. Available at: https://www.psoriasis.org/about-psoriasis. Accessed June 2020.
  2. National Psoriasis Foundation. The immune system and psoriasis. Available at: https://www.psoriasis.org/research/science-of-psoriasis/immune-system Accessed: June 2020.
  3. NHS. Psoriasis: causes. Available at: https://www.nhs.uk/conditions/psoriasis/causes/ Accessed June 2020.
  4. WebMD. Dealing with psoriasis. Available at: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/dealing-with-psoriasis Accessed June 2020.
  5. NHS. Psoriasis: symptoms. Available at: https://www.nhs.uk/conditions/psoriasis/symptoms/ Accessed: June 2020.
  6. Rendon A and Schäkel K. Int J Mol Sci. 2019 Mar; 20(6): 1475.
  7. AAD. How long will I have to treat my psoriasis? Available at: https://www.aad.org/public/diseases/psoriasis/treatment/medications/how-long Accessed: June 2020.
  8. WebMD. What triggers a psoriasis flare up. Available at: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/qa/what-triggers-a-psoriasis-flareup Accessed June 2020.
  9. British Association of Dermatologists patient hub; Psoriasis: an overview. Available at: https://www.skinhealthinfo.org.uk/condition/psoriasis/ Accessed: June 2020.